10 przykazań jasnej strony mocy

W końcu nastał ten moment! Pierwszy wpis na moim dziewiczym blogu w końcu zawitał na salonach blogosfery 😉 Staropolskim zwyczajem gościnności witam serdecznie licząc na Waszą obecność w moich skromnych progach.

Skoro samo rozpoczęcie tego przedsięwzięcia jest połową sukcesu jestem bardzo ciekawa dokąd dotrę na mecie, a Wy razem ze mną! 😀

Na dobry początek postanowiłam wziąć na warsztat fragment książki Barbary Oakley pt. „Głowa do liczb”.  Oryginał z 2014 roku brzmi „A Mind for Numbers: How to Excel in Math and Science (Even if You Flunked Algebra)”.  Nie tak dawno trafiłam w sieci na wystąpienie Autorki podczas konferencji TED (tutaj znajdziecie krótkie info o pani  Oakley wraz z filmikiem i skrótowcem  https://tedsummaries.com/2015/03/04/barbara-oakley-learning-how-to-learn/comment-page-1/).

Zaintrygowana tematem poszperałam i znalazłam ciekawe podsumowanie zebrane w 10 zasad dobrej nauki oraz 10 zasad niekoniecznie dobrych praktyk przyswajania wiedzy.

W dzisiejszym wpisie skupię się na nowym dekalogu jasnej strony mocy 😉

Sprawdź, czy postępujesz zgodnie z tymi zaleceniami i ucz się efektywniej!

1.PRZYWOŁUJ W PAMIĘCI

Ucząc się czytasz, podkreślasz, notujesz ale nie zapamiętujesz…? Poświęcasz tyle czasu na naukę a kiedy przychodzi czas na wykorzystanie zdobytej wiedzy w głowie pustka… Jak temu zapobiec? Przede wszystkim należy wyrobić sobie nawyk przywoływania w pamięci tego, o czym przed chwilką się uczyliśmy. Po przeczytaniu jednej strony czy przerobieniu całego rozdziału weźmy głęboki oddech i przywołajmy w pamięci główne idee. Róbmy to hasłowo, własnymi słowami i dopiero wtedy wróćmy do tekstu i zaznaczajmy jedynie najistotniejsze kwestie, będąc bardzo zwięzłym. Wywołuj się do odpowiedzi w najmniej spodziewanym momencie, aby wykształcić umiejętność szybkiego przypominania sobie zdobytych informacji. To jeden z głównych czynników skutecznej nauki.

2.SPRAWDZAJ SIĘ 

Nie chcesz polegać wyłącznie na swojej pamięci podczas nauki? Dobre posunięcie, ponieważ zbyt wiele może Ci umknąć. Fiszki są najlepszym sprzymierzeńcem w nierównej walce z naszym leniwym mózgiem 🙂 Wykorzystuj je bez skrupułów, do wszystkiego i nieustannie. Bądź kreatywny i twórz własne oryginalne fiszki, które aż będą się prosiły aby zostać zapamiętanymi lub korzystaj z masy dostępnych programów i aplikacji.

3.DZIEL PROBLEMY NA MNIEJSZE 

Łatwiej podejść do tematu jeśli będziesz etapami zaczynał rozumieć kolejne kroki na drodze do pełnego zrozumienia lub znalezienia rozwiązania. Małe porcje wiedzy o wiele szybciej zadomowią się w Twojej głowie. Jeśli znajdziesz finalne rozwiązanie testuj je, oceń na chłodno każdy z poprzednich kroków czy nie popełniłeś żadnego błędu. Podział na krótsze sekwencję ułatwi Ci szczegółową analizę.

4.ROZKŁADAJ POWTÓRZENIA W CZASIE

Dziel naukę jednego tematu na wiele dni, opracuj strategię niczym sportowiec trenujący do mistrzostw. Twój mózg jest jak mięśnie, wytrzyma tylko ograniczoną liczbę ćwiczeń jednego dnia. Trenuj go wytrwale a po pewnym czasie sam zauważysz rewelacyjne efekty.

5.STOSUJ RÓŻNE TECHNIKI 

Nie daj się rutynie! Nigdy nie stosuj jednej metody nauki przez długi okres czasu, ponieważ niczego wielkiego tym nie osiągniesz. W miarę możliwości zmieniaj tematy, techniki oraz formy pracy.  Zawsze analizuj popełnione błędy, upewnij się, że wiesz co i dlaczego zrobiłeś źle i poszukaj poprawnego rozwiązania. Dla osiągnięcia większej efektywności rób notatki ręcznie, bez wykorzystania klawiatury. Wiem, że tak jest szybciej, wygodniej i czytelniej ale niestety ręczne wykonywanie notatek i fiszek silniej wpływa na budowę struktur neuronowych w pamięci.  Czyli przeproś wszystkie kolorowe pisaczki i karteczki, które porzuciłeś w zamierzchłych czasach na rzecz nowych technologii i do dzieła! Pamiętaj, papier wszystko przyjmie, bądź kreatywny! 🙂

6.RÓB PRZERWY 

Zapewne nie jest to odkrycie na miarę Kolumba ale przypomnij sobie jak często zostawisz wiele spraw na ostatnią chwilę i zarywasz ostatnią nockę przed egzaminem? 😉 Codzienna systematyczność niech stanie się Twoją najlepszą przyjaciółką, ponieważ lepiej jest poświęcić odrobinkę czasu dziennie niż zafundować sobie niezłą dawkę frustracji i paniki.

7.UŻYWAJ PROSTYCH OBJAŚNIEŃ I ANALOGII

Czegokolwiek się uczysz postaraj się wyjaśnić zjawisko w jak najprostszych słowach, tak by dziecko podchwyciło analogię. Idealnym rozwiązaniem jest kiedy tłumaczysz to sobie na głos oraz zapisujesz (odręcznie, pamiętaj!) na kartce papieru, wtedy zwiększasz swoje szanse na trwałe zapamiętanie zagadnienia.

8.SKUP SIĘ 

Najogólniej mówiąc, wyloguj się ze świata. Wyłącz wszelkie rozpraszacze oraz sprecyzuj  czas i  miejsce do skupienia. Mając swą oazę  automatycznie znajdując się w tym miejscu nasz mózg nastraja się na skupienie. Wykorzystaj technikę pomodoro pracuj w interwałach czasowych po około 25 minut robiąc 5 minutowe przerwy. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie, przewietrzenie pomieszczenia, słuchawki i playlistę z muzyką, która pomaga Ci w skupieniu (zgodnie z Twoimi preferencjami może to być muzyka klasyczna, odgłosy natury czy alpha waves, które osobiście preferuję- na YT znajdziecie niezliczone ścieżki dźwiękowe).

9.ZJEDZ TĘ ŻABĘ!

Zgodnie ze słynnym zaleceniem Guru ogarniającego wszystko zawsze i wszędzie, od rana róbcie te rzeczy, które są dla Was największym ciężarem, aby resztę dnia spędzić bez widma zbliżającego się dramatu. Brian Tracy wie co mówi, posłuchaj go!

10.ZRÓB POŻYTEK ZE SWOJEJ WYOBRAŹNI

Jak często mówisz sobie, że coś jest bez sensu, tracisz czas, nigdy Ci się to nie przyda? Hmm… strzelam, że częściej niż tego byś chciał 😉 Skoro musisz już coś zrobić bo tak sobie postanowiłeś, jesteś do tego zobowiązany lub po prostu nie masz wyjścia wizualizuj sobie efekty Twojej aktualnej pracy w przyszłości. Zbuduj piękną wizję realizacji marzeń i celów, aby w chwili zwątpienia czy braku motywacji móc się podbudować na duchu i wykrzesać z siebie nieco więcej. Niech Twoja wyobraźnia będzie paliwem, kopem energetycznym do dalszego działania!

Gotowy? To ruszaj na podbój swoich upatrzonych galaktyk, trzymam kciuki! 🙂

A w kolejnej odsłonie przybliżę Wam zachowania, których należy bezwzględnie unikać podczas nauki.

Do następnego przeczytania!

P.S.

Gdybyście byli ciekawi, co skrywa wspomniana książka polecam zajrzeć na stronę  http://cyfroteka.pl/ebooki/Glowa_do_liczb-ebook/p0013794i001, gdzie znajdziecie bezpłatnie udostępniony fragment „Głowy do liczb” w języku polskim.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Create a website or blog at WordPress.com Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: